ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwa Powiatowego w Żaganiu
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Uchwały Rady Powiatu

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Uchwała nr XXIII/5/2004 Rady Powiatu Żagańskiego z dnia 29 grudnia 2004r.

Informacja ogłoszona dnia 2004-12-31 08:43:29 przez Tomasz Makowski

Akapit nr 1 - brak tytułu

w sprawie ustalenia regulaminu określającego niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia i nagród nauczycielom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żagański.

Akapit nr 2 - brak tytułu

UCHWAŁA Nr XXIII/ 5 /2004
RADY POWIATU ŻAGAŃSKIEGO
z dnia 29 grudnia 2004r.


w sprawie ustalenia regulaminu określającego niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia i nagród nauczycielom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żagański.

Na podstawie art. 12 pkt 1 i 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, póz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 30 ust. 1 punkty od 2 do 4, ust. 2 i 6, art. 42 ust. 7 pkt 3 i art. 54 ust. 3 i 7, w związku z art. 91 d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, póz. 1112 z późn. zm.), a także Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat ( Dz. U. Nr 39, póz. 455 z późn. zm.),

uchwala się co następuje:

Rozdział I. POSTANOWIENIA WSTĘPNE
§ 1.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:
l) szkole - należy przez to rozumieć szkołę, zespół szkół, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, placówkę oświatowo - wychowawczą dla której organem prowadzącym jest Powiat Żagański.
2) dyrektorze lub wicedyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora szkoły/placówki, o której mowa w pkt.l.
3) nauczycielu - należy przez to rozumieć nauczyciela danej szkoły/placówki, wychowawcę lub innego pracownika pedagogicznego,
4) roku szkolnym - należy przez to rozumieć okres pracy szkoły/placówki oświatowej od l września do 31 sierpnia roku następnego.
5) klasie - należy przez to rozumieć także grupę, oddział, zespół.
6) uczniu- należy przez to rozumieć także wychowanka.
7) Karcie Nauczyciela - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tj. Dz.U.
z 2003 r. Nr 118 póz. 1112 z późn.zm.)
8) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin - należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust.3 Karty Nauczyciela i uchwałach Rady Powiatu Żagańskiego:
nr V/3/2003, V/4/2003 i V/5/2003 z dnia 19 lutego 2003 roku.
9) rozporządzeniu - należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat. (Dz. U. Nr 39 póz. 455 z późn. zm.)
10) Zarządzie Powiatu - należy przez to rozumieć Zarząd Powiatu Żagańskiego.
§ 2.
1. Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego,
2) dodatków do wynagrodzenia,
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe,
4) wynagrodzenia za godziny zastępstw doraźnych,
5) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określonych w art. 53 Karty Nauczyciela.
2. Regulamin określa:
a) zasady przyznawania dodatków za wysługę lat,
b) zasady przyznawania dodatków motywacyjnego,
c) zasady przyznawania dodatków funkcyjnego,
d)zasady przyznawania dodatków za warunki pracy,
e) zasady przyznawania dodatków mieszkaniowego,
f) szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zastępstw doraźnych,
g) zasady przyznawania i wypłacania nagród dla nauczycieli,
h) zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.
3. Regulamin obejmuje wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników pedagogicznych szkół.
4. Regulaminu nie stosuje się do pracowników szkół nie będących nauczycielami.


Rozdział II. ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU ZA WYSŁUGĘ LAT
§ 3.
1.Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat zgodnie z zasadami określonymi w art. 33 Karty Nauczyciela (Dz. U. Nr 118, poz.1112, z 2003r, z późn. zm.) oraz § 5 ust.5 Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 roku ( Dz. U. Nr 39 poz. 455 z późn. zm.) w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym, że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania stosunku pracy.
3.Podstawą naliczenia dodatku za wysługę lat stanowią oryginalne dokumenty (Świadectwa pracy, książeczka wojskowa itp.), albo uwierzytelnione odpisy (kopie) tych dokumentów.
4. Dodatek za wysługę lat przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do jego wyższej stawki, jeżeli nabycie nastąpiło w ciągu miesiąca.
5. Dodatek za wysługę lat przysługuje za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub jego wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.
6. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.

Rozdział III. ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU MOTYWACYJNEGO
§ 4.
1. Środki finansowe na dodatki motywacyjne dla nauczycieli danej szkoły tworzy się wg zasady: etat kalkulacyjny razy od 3% do 5% wynagrodzenia brutto nauczycieli w danym roku kalendarzowym.
2. Środki finansowe, o których mowa w pkt. 1 zabezpiecza dyrektor szkoły w budżecie szkoły
3. Środki finansowe, o których mowa w pkt.l. zostają powiększone przez Zarząd Powiatu o środki na dodatek motywacyjny dla dyrektora szkoły.
4. Dodatek motywacyjny nie stanowi zwiększenia uposażenia zasadniczego nauczyciela.
§ 5.
Dodatek motywacyjny przyznaje:
a) dyrektorowi - Zarząd Powiatu,
b) wicedyrektorowi, nauczycielowi na stanowisku kierowniczym, nauczycielowi - dyrektor szkoły,
§ 6.
Dodatek motywacyjny może wynosić do 15 % wynagrodzenia zasadniczego i przyznawany jest kwotowo.
§ 7.
Dodatek motywacyjny przyznaje się kwotowo na czas określony, nie krótszy niż 3 miesięcy i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
§ 8.
1. Nauczycielom dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor na podstawie zakładowych kryteriów przyznawania dodatku motywacyjnego.
2. Dyrektorzy szkół opracują i wprowadzą w życie w terminie nie dłuższym niż do 31.01.2005 roku, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych zrzeszającymi nauczycieli, zakładowe kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego.
3. Na pisemny wniosek nauczyciela dyrektor przedstawia pisemne uzasadnienie wysokości przyznanego dodatku lub decyzji o nie przyznaniu dodatku motywacyjnego
§ 9.
1. Dyrektorowi szkoły dodatek motywacyjny przyznaje Zarząd Powiatu Żagańskiego uwzględniając standardy określone w rozporządzeniu MENiS z dnia 23 kwietnia 2004r. ( Dz. U. Nr 89, poz.845)
2. Dyrektorowi może zostać przyznany dodatek motywacyjny, jeżeli spełnia poniższe warunki:
l) wprowadza innowacje dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze,
2) dostosowuje kierunki kształcenia do zmian w gospodarce i na rynku pracy,
3) organizuje udział szkoły w przedsięwzięciach wychowawczych o zasięgu pozaszkolnym,
4) uaktywnia szkołę w środowisku lokalnym,
5) dba o bazę lokalową szkoły, wyposażenie w pomoce dydaktyczne, aktywnie i skutecznie pozyskuje środki pozabudżetowe,
6) umiejętne zarządza zespołem pracowniczym, tworzy dobrą atmosferę pracy,
7) stwarza warunki do doskonalenia zawodowego nauczycieli zgodnego ze strategią rozwoju szkoły,
8) podnosi i monitoruje jakość kształcenia,
9) realizuje plany finansowe szkoły, przestrzega ustaleń art.138 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155 poz.1014 z póź. zm)
10) dba o bezpieczeństwo i higieniczne warunki pracy i nauki,
11) organizuje pomoc nauczycielom rozpoczynającym pracę w okresie odbywania stażu zawodowego oraz umożliwia właściwą adaptację zawodową,
12) realizuje na bieżąco zarządzenia organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny,
13) przestrzega prawa pracy w realizacji funkcji kierownika zakładu pracy, oraz współdziała z ogniwami społecznymi,
14) realizuje działania promujące szkołę/placówkę w środowisku i regionie,
15) prowadzi racjonalną politykę kadrową.
§ 10.
1. Zwiększenie dodatku motywacyjnego dla nauczycieli poza ustaleniami regulaminowymi może nastąpić w przypadku:
1.1.Faktycznie zrealizowane (ponad liczbę wynikającą z przydzielonego dziennego planu zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych) godziny przeprowadzania i nadzorowania wewnętrznych egzaminów dojrzałości/maturalnych - 20,- złotych za godzinę egzaminu dla jednego nauczyciela przeprowadzającego egzamin oraz 15 złotych dla nauczyciela nadzorującego. Dodatek wypłaca się z dołu w miesiącu czerwcu.
1.2.Prowadzenie prac dyplomowych w technikum i szkołach policealnych (wraz z konsultacjami i egzaminem
z przygotowania zawodowego) - 20,- złotych za godzinę - w wymiarze:
a) 5 godzin za jedną pracę-gdy pracę wykonuje jeden uczeń lub słuchacz,
b) 8 godzin za jedną pracę - gdy pracę wykonuje dwóch uczniów i słuchaczy,
c) 10 godzin za jedną pracę - gdy pracę wykonuje trzech i więcej uczniów i słuchaczy.
2. Przez godzinę, o której mowa w § 11 ust. l, należy rozumieć godzinę zegarową tj. 60 minut.
3. Zwiększenia dodatku motywacyjnego, o których mowa w § 11 ust. l nie wchodzą do średniej wynagrodzenia wypłacanego za okresy: ferii zimowych, letnich oraz przerw świątecznych.
4. Zwiększenia dodatku motywacyjnego, o których mowa w § 11 ust. l dotyczą szkół dla młodzieży i szkół
dla dorosłych.

Rozdział IV. ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU FUNKCYJNEGO
§ 11
1. Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielom, którym powierzono w szkołach stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły do wysokości określonej w ust.2, a nauczycielom realizującym dodatkowe zadania przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w ust. 3.
2. Wysokość dodatku funkcyjnego określonego w tabeli nr l, ustala:
l) dla dyrektora Zarząd Powiatu,
2) dla pozostałych stanowisk kierowniczych dyrektor.
uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów i oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych, wyniki pracy oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne w jakich funkcjonuje.

Tabela Nr l
 
StanowiskoWysokość dodatku funkcyjnego miesięcznie w złotych
DYREKTORod 300 do 1200 zł
WICEDYREKTORod 200 do 800 zł
OSOBA SPRAWUJĄCA FUNKCJĘ KIEROWNICZĄ WYMIENIONĄ W STATUCIE SZKOŁY/PLACÓWKIod 200 do 700 zł


3. Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania oraz zajęcia przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości:
1) wychowawstwo klasy 40 - 60,-zł miesięcznie,
2) funkcję doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta 100 - 200,- zł. miesięcznie,
3) funkcję opiekuna stażu 30 - 50,- zł. miesięcznie.
4)Nauczyciele języka polskiego zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin otrzymują dodatek za sprawdzanie prac pisemnych i zeszytów w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty.
4. Dodatek funkcyjny jest przyznawany na okres nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy od jednego roku szkolnego. Zmiana dodatku funkcyjnego nie wymaga stosowania okresu wypowiedzenia dłuższego niż jeden miesiąc.
5. Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielom, którym powierzono w zastępstwie stanowiska kierownicze, lub funkcje od dnia powierzenia, jednakże nie wcześniej niż od pierwszego dnia następnego miesiąca.
6. Wicedyrektorowi przysługuje dodatek funkcyjny w stawce ustalonej dla dyrektora, od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po 3 miesiącach zastępstwa, na czas dalszej nieobecności dyrektora.
7. Dodatek funkcyjny, o którym mowa ust. 3 nie przysługuje nauczycielom pełniącym funkcje kierownicze.
8. Dodatki funkcyjne nie przysługują w okresach:
l) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w okresie urlopu dla poratowania zdrowia,
3) za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze,
4) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestał pełnienia funkcji, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca od tego dnia.

Rozdział V. ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU ZA WARUNKI PRACY
§ 12.
Nauczycielowi przysługuje dodatek z tytułu pracy w trudnych i uciążliwych warunkach na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§ 13.
Dodatek za warunki pracy przyznaje się na rok szkolny w wysokości uzależnionej od przepracowanych przez nauczyciela godzin w danej kategorii.
§ 14.
Kwota dodatku za pracę w trudnych i uciążliwych warunkach pracy, o których mowa w § 13, za każdą przepracowana godzinę wynosi:
1. Dla nauczycieli szkół w podziale na:
l ) pracę z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu lekkim - 2,50,- zł.
2) pracę z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu umiarkowanym i znacznym -4,00,- zł.
3) pracę z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim -4,50,- zł.
2. Dla nauczycieli, wychowawców i pracowników pedagogicznych internatów w podziale:
l) pracę z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. – 3,50,- zł.
2) pracę z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim -4,00,- zł.
3. Dla pracowników pedagogicznych Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych prowadzących zajęcia grupowe lub indywidualne, wynikające z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych i profilaktycznych z młodzieżą i z dziećmi niepełnosprawnymi, upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim, z zaburzeniami zachowania, zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, uzależnieniem oraz z ich rodzicami lub opiekunami prawnymi - 1,50,- zł.
4. Dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu w Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej - 2,00,- zł.
5. Dla nauczycieli w szkołach przysposabiających do pracy zawodowej w Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej -3,00,- zł.
6. Dla pracowników pedagogicznych domów dziecka i rodzinnych domów dziecka:
1) za prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych -2,50 zł.
2) postanowienia zawarte w ust. 1-5 nie dotyczą pracowników, o których mowa w ust.6.
§ 15.
Nauczycielom za pracę w porze nocnej przysługuje dodatek wg art. 42b Karty Nauczyciela.

Rozdział VI. ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU MIESZKANIOWEGO
§ 16.
1. Prawo do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, o którym mowa w art. 54 Karty Nauczyciela, przysługuje nauczycielowi posiadającemu wymagane kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela i zatrudnionemu na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do 5 tysięcy mieszkańców, w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć.
2. Nauczycielowi przysługuje dodatek mieszkaniowy, zwany dalej „dodatkiem", w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny, wypłacany co miesiąc w wysokości:
l) jedna osoba w rodzinie 3%
2) dwie osoby w rodzinie 5%
3) trzy osoby i więcej w rodzinie 7%
wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym.
3. Do osób, zamieszkujących wspólnie z nauczycielem zalicza się małżonka i dzieci, a także rodziców pozostających na jego pełnym utrzymaniu.
4. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wspólnie wskazują pracodawcę, który będzie wypłacał dodatek jednemu z nich.
5. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.
6. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.
7. Kwoty obliczonego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę do 0,49 zł pomija się,
a kwotę co najmniej 0,50 zł zaokrągla się do pełnego złotego.
8. Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
a. nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
b. pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
c. korzystania z urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Rozdział VII. ZASADY WYNAGRADZANIA ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I GODZINY
ZASTĘPSTW DORAŹNYCH
§ 17.
1. Wynagrodzenie nauczyciela za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę zastępstwa doraźnego ustala się w następujący sposób: stawkę wynagrodzenia zasadniczego powiększoną o kwotę dodatku za warunki pracy dzieli się przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin.
§ 18.
1. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje za sumę faktycznie wypracowanych godzin ponadwymiarowych w danym tygodniu.
2. Liczbę godzin ponadwymiarowych w poszczególnych dniach tygodnia pracy oblicza zgodnie z Uchwałą nr V/4/2003 Rady Powiatu Żagańskiego z dnia 19 lutego 2003r.
§ 19.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego oraz w różnych okresach jest mniejszy od obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć ustala się zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Żagańskiego: nr V/3/2003, V/4/2003 i V/5/2003 z dnia 19 lutego 2003 roku. w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żagański.
§ 20.
Miesięczną liczbę obowiązkowego wymiaru godzin nauczyciela, uzyskuje się mnożąc tygodniowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,49 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
§ 21.
1. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym szkoły nie przysługują za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczęcia lub zakończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
2. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z :
a) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,
b) wyjazdu dzieci i młodzieży na wycieczki lub inne imprezy,
c) zawieszenia zajęć z powodów awarii lub braku zasilania w prąd elektryczny lub wodę;
traktuje się jako godziny faktycznie odbyte.
§ 22.
1. Nauczyciele pełniący funkcje kierownicze mogą realizować godziny ponadwymiarowe za zgodą Zarządu Powiatu Żagańskiego.
2. Nauczyciele, o których mowa w pkt. l nie mogą realizować płatnych doraźnych zastępstw.
3. Godziny ponadwymiarowe w pierwszej kolejności realizują nauczyciele nie pełniący funkcje kierownicze.
§ 23.
1. Zajęć pozalekcyjnych nie wlicza się do godzin ponadwymiarowych nauczyciela.
2. Zajęcia pozalekcyjne nie mogą być uzupełnieniem etatu nauczyciela.
3.W celu realizacji godzin zajęć pozalekcyjnych dyrektor zawiera, z prowadzącym zajęcia, odrębną umowę cywilno -prawną.
§ 24.
Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego odrębne wynagrodzenie w wysokości jak za cztery godziny ponadwymiarowe liczone według stawki zaszeregowania nauczyciela.

Rozdział VIII. ZASADY PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA NAGRÓD DLA NAUCZYCIELI
§ 25.
1. Nauczyciel może otrzymać nagrodę lub wyróżnienie dyrektora albo Zarządu Powiatu przyznawaną z funduszu nagród.
2. Nagrody i wyróżniena, o których mowa w pkt.1 przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej, mogą być również przyznawane na zakończenie roku szkolnego i w innym terminie.
3. Nagrody i wyróżnienia dyrektor szkoły przyznaje po wcześniejszym zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych działających w szkole/placówce i Rady Pedagogicznej.
§ 26.
1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli, o których mowa w art. 49 Karty Nauczyciela, w wysokości, co najmniej l % planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli planuje dyrektor w rocznym planie finansowym placówki z uwzględnieniem zasady podziału:
1) 80 % na nagrody dla nauczycieli przyznawane przez dyrektora,
2) 20 % na nagrody przyznawane przez Zarząd Powiatu Żagańskiego.
2. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.
3. Dyrektorzy szkół opracują i wprowadzą w życie w terminie nie dłuższym niż do 31.01.2005 r., w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych zrzeszającymi nauczycieli, zakładowe kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli.
4. Przyznanie nauczycielowi nagrody uzależnione jest w szczególności od:
a) osiągania wybitnych osiągnięć w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej,
b) działalności na rzecz promowania swojej placówki w środowisku lokalnym,
c) posiadanie co najmniej rocznego stażu pracy w danej szkole.
d) pozostałe kryteria przyznawania nagród i wyróżnień określają, regulaminy przyznawania nagród i wyróżnień.
5. Nagrody i wyróżnienia Starosty Żagańskiego przyznawane są na podstawie Uchwały Nr 99/2003 Zarządu Powiatu Żagańskiego z dnia 7 października 2003r.

Rozdział IX. ZASADY ZALICZANIA DO WYMIARU GODZIN POSZCZEGÓLNYCH
ZAJĘĆ W KSZTAŁCENIU ZAOCZNYM
§ 27.
Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w kształceniu zaocznym zalicza się:
1. Godziny wykładów, ćwiczeń, zajęć praktycznych i konsultacji.
2. Faktycznie zrealizowane godziny poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych
(z wyjątkiem egzaminów: wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych oraz poprawkowych i klasyfikacyjnych), licząc poprawianie 3 prac za l godzinę zajęć - liczba pisemnych prac kontrolnych z danego przedmiotu w semestrze nie może przekraczać jednej pracy.
3. Godziny przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem egzaminów: wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych oraz poprawkowych i klasyfikacyjnych), w wymiarze l godzinę zajęć za 4 przeegzaminowanych słuchaczy.
4. Godziny nadzorowania i przeprowadzania egzaminów pisemnych (z wyjątkiem egzaminów: wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego, dyplomowych, dojrzałości i maturalnych oraz poprawkowych i klasyfikacyjnych), w wymiarze zgodnym z faktycznie zrealizowanymi godzinami.
§ 28.
Nauczycielom realizującym funkcję opiekuna klasy przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 50% dodatku wychowawcy klasy w szkole młodzieżowej.
§ 29.
Zajęcia w szkołach zaocznych odbywają się w piątki i w soboty.
§ 30.
Dla celów obliczeniowych obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych przez godzinę wykładów, ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych -jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć - 60 minut.

Rozdział X. POSTANOWIENIE KOŃCOWE.
§ 31.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie przepisy Karty Nauczyciela.
§ 32
Postanowienia powyższego regulaminu zostały uzgodnione w dniu 2 grudnia 2004 roku ze związkami zawodowymi działającymi w szkołach ponadgimnazjalnych, ośrodkach szkolno wychowawczych oraz placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Żagański na podstawie art. 30 ust.6a ustawy Karta Nauczyciela.
§ 33
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§34
Traci moc Uchwała Rady Powiatu Żagańskiego Nr XXIII/1/2000 z dnia 21 września 2000 roku w sprawie: zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego, oraz Uchwała Nr XLVI/1/2002 z dnia 29 sierpnia 2002 roku w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczególne warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość szczególnych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.
§35
Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z mocą obowiązującą od 01 stycznia 2005 roku.



Brak zastrzeżeń
formalno prawnych



Uzasadnienie

Zmiana Ustawy Karta Nauczyciela w art.30 ust.6a i 6b nakłada obowiązek na organy prowadzące szkoły dokonania do dnia 31 grudnia danego roku uchwalenie regulaminu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze Związkami Zawodowymi. Realizując powyższy obowiązek przedłożono wysokiej Radzie nowy regulamin wynagradzania po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

Naczelnik Wydziału
Adam Matwijów

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Powiat Żagański
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2004-12-30
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2004-12-30 15:19:42
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2004-12-31 08:43:29
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2004-12-31 08:43:29
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
891 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony