ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwa Powiatowego w Żaganiu
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Uchwały Rady Powiatu

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Uchwała Nr XVII/6/2004 Rady Powiatu Żagańskiego z dnia 28 maja 2004r.

Informacja ogłoszona dnia 2004-05-28 14:04:37 przez Tomasz Makowski

Akapit nr 1 - brak tytułu

Uchwała Nr XVII /6/ 2004
Rady Powiatu Żagańskiego
z dnia 28 maja 2004r.


w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowych

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity - Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) w związku z art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity - Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.),– Rada Powiatu Żagańskiego uchwala, co następuje:

I. Postanowienia ogólne:

Ilekroć jest mowa bez bliższego określenia o:
1. placówkach oświatowych – należy przez to rozumieć :specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim realizację obowiązku szkolnego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, internaty, szkolne schroniska młodzieżowe, prowadzone na terenie Powiatu Żagańskiego,
2. szkołach – należy przez to rozumieć: szkoły podstawowe specjalne, gimnazja specjalne, szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkół publicznych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkoły sportowe i mistrzostwa sportowego, prowadzone na terenie Powiatu Żagańskiego,
3. podmiocie dotującym - należy przez to rozumieć Radę Powiatu Żagańskiego,
4. podmiocie prowadzącym – należy przez to rozumieć inne osoby prawne i fizyczne prowadzące szkoły i placówki oświatowe na terenie Powiatu Żagańskiego.

II. Tryb postępowania o udzielenie dotacji:
§ 1
Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych oraz niepubliczne placówki oświatowe otrzymują dotacje z budżetu powiatu.
§ 2
1. Dotację, o której mowa w § 1 udziela się na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę lub placówkę, złożony organowi dotującemu nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
2. Wniosek o przyznanie dotacji powinien zawierać:
1/ numer i datę wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych,
2/ typ i rodzaj szkoły lub placówki oświatowej,
3/ numer i datę decyzji nadającej uprawnienia szkoły publicznej,
4/ planowaną liczbę uczniów lub wychowanków w roku, którego dotyczy wniosek o dotację, z uwzględnieniem planowanej liczby uczniów w okresie styczeń –
– sierpień oraz w okresie wrzesień – grudzień,
5/ planowaną liczbę uczniów niepełnosprawnych w szkołach dla młodzieży, z uwzględnieniem rodzajów niepełnosprawności stwierdzonych orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej,
6/ zobowiązanie do informowania organu dotującego o zmianach zachodzących w liczbie uczniów lub wychowanków,
7/ wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazana dotacja.
3. Dotacja przeznaczona jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z działalnością dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą, wysokość dotacji dla każdej szkoły/ placówki ustala Rada Powiatu w uchwale budżetowej na dany rok,
1. Udzielenie dotacji powinno być poprzedzone stwierdzeniem przez organ dotujący zgodności danych przekazanych przez osobę prowadzącą szkołę/placówkę.
2. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystania dotacji oraz kontroli dokumentów związanych z liczbą uczniów lub wychowanków.
3. Organ dotujący przekazuje zaliczkowo 1/12 część należnej dotacji na ucznia/wychowanka nie później niż do ostatniego dnia każdego miesiąca.
4.Dotacje pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi wraz z odsetkami, w terminie 2 tygodni od dnia stwierdzenia nieprawidłowości. W przypadku braku zwrotu kwotę dotacji należną w kolejnym miesiącu pomniejsza się o kwotę pobraną w nadmiernej wysokości w miesiącu poprzednim wraz z odsetkami.
5. Osoba prawna lub fizyczna prowadząca szkołę/placówkę sporządza i przekazuje organowi dotującemu nie później niż do dnia 15 każdego miesiąca rozliczenie otrzymanej dotacji z uwzględnieniem aktualnej liczby uczniów lub wychowanków według stanu na pierwszy dzień każdego miesiąca.
6. Nie złożenie informacji w terminie, o którym mowa w § 2 pkt.5, wstrzymuje terminowe przekazanie dotacji.

III. Wysokość dotacji:
§ 3
1. Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej, w których realizowany jest obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat.
2. Dotacje dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych, niewymienionych w ust.1, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia.
3. W przypadku braku na terenie Powiatu Żagańskiego szkoły publicznej danego typu i rodzaju, o której mowa w ust.2, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższy powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.
4. Dotacje dla placówek niepublicznych, o których mowa w art.2pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego wychowanka dotacje z budżetu powiatu w wysokości równej średnim wydatkom bieżącym ponoszonym na jednego wychowanka tego samego rodzaju placówki publicznej, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego dzieci i młodzieży, o którym mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodka w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.
5. Wysokość dotacji należnej szkole/placówce niepublicznej na dany miesiąc ustala się w wysokości stanowiącej iloczyn rzeczywistej liczby uczniów/wychowanków i stawki miesięcznej na jednego ucznia określonej w budżecie powiatu dla danego typu szkoły/placówki.
6. Do czasu określenia w uchwale budżetowej dotacji na dany rok budżetowy środki finansowe przekazywane będą zaliczkowo w oparciu o wydatki ponoszone na ten cel w poprzednim roku budżetowym.
7. Dotacje winny być korygowane w trakcie roku budżetowego miesięcznie, w zależności od rzeczywistej liczby uczniów/wychowanków w dotowanej jednostce.
8. Korekta zmiany wielkości przekazywanych dotacji na dany rok wynikająca ze zmiany wielkości będących podstawą jej ustalenia następuje w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.
§ 4
1. Dotacja z budżetu powiatu może być wstrzymana w przypadku stwierdzenia podania nieprawdziwych danych, do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.
2. Dotacja wydatkowana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi do budżetu powiatu.
3. Wszelkie uchybienia w zakresie wykorzystania oraz wielkości dotacji podlegają weryfikacji przez organ udzielający dotacji.
§ 5
1. Niepubliczne szkoły i placówki oświatowe dotowane z budżetu powiatu, zobowiązane są składać sprawozdania z liczby uczniów/wychowanków do Głównego Urzędu Statystycznego w terminach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Kopie sprawozdań potwierdzone przez właściwy terytorialnie oddział Głównego Urzędu Statystycznego szkoła/placówka dostarcza do organu dotującego.
3. Dane zawarte w sprawozdaniach GUS stanowią bazę naliczeń środków finansowych przeznaczonych na dotowanie szkół/placówek przez powiat, a jednocześnie określają górny pułap liczby uczniów/wychowanków objętych dotowaniem.
§ 6
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Żagańskiego.
§ 7
Traci moc uchwała:
1. Nr XVI /4 / 2004 Rady Powiatu Żagańskiego z dnia 30 kwietnia 2004r.
§ 8
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.


Uzasadnienie:

Zasady udzielania dotacji dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych i placówek niepublicznych są określane przez Radę Powiatu, na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty z dnia 07.09.1991 r. ( Dz. U. Nr 67 poz. 329 z 1996 r., z późniejszymi zmianami).
Ustawa o systemie oświaty przewiduje dotowanie szkół i placówek niepublicznych. Wysokość dotacji uzależniona jest od typu szkoły/ placówki. Wysokości dotacji dla szkół niepublicznych z uprawnieniami szkoły publicznej, w których realizuje się obowiązek nauki jest nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez samorząd. Dla pozostałej części szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dotacja powinna wynosić nie mniej niż 50 % ustalonych w budżecie powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Powiat.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty w art. art. 90 ust. 4 określa, że organ stanowiący j.s.t. ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji i zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji, także ustawa o finansach publicznych nakłada obowiązek dbałości o środki publiczne.
Nowelizacja art.90 ust 3a określa zasady dotacji dla placówek niepublicznych, o których mowa w art.2pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty tj. placówki te otrzymują na każdego wychowanka dotacje z budżetu powiatu w wysokości równej średnim wydatkom bieżącym ponoszonym na jednego wychowanka tego samego rodzaju placówki publicznej, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku, o którym mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężeniami niepełnosprawnościami, w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodka w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.
Po przedłożeniu uchwały Nr XVI /4 / 2004 Rady Powiatu Żagańskiego z dnia 30 kwietnia 2004r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze zwróciła uwagę, że w treści podjętej uchwale brak jest części określeń dotyczących placówek wychowawczych wprowadzonych art. 90 ust. 3a ustawy o systemie oświaty, dlatego też uzgodniono wprowadzenie powyższych poprawek do uchwały. Dodatkowo w § 2 pkt. 6 uchwały wpisano zdanie dotyczące wstrzymania dotacji w przypadku braku rozliczenia za dany miesiąc.
Dla zapewnienia czytelności uchwały przez jednostki dotowane przedłożono nową treść uchwały.

Adam Matwijów

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Powiat Żagański
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2004-05-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2004-05-28 14:02:12
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2004-05-28 14:04:37
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2004-05-28 14:04:37
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
725 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony