ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwa Powiatowego w Żaganiu
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2005-09-01 10:37:44 przez Tomasz Makowski

Akapit nr - brak tytułu

REGULAMIN WYNAGRADZANIA
Pracowników Starostwa Powiatowego w Żaganiu

I POSTANOWIENIE OGÓLNE

§1
1. Regulamin wynagradzania określa zasady i warunki wynagradzania za pracę oraz świadczenia związane z pracą i warunki ich przyznawania.
2. Postanowienia Regulaminu dotyczą pracowników zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w Żaganiu na podstawie umowy o pracę , powołania i wyboru z zastrzeżeniem ust. 5.
3. Regulamin nie dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie powołania i wyboru oraz osób świadczących prace na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
4. Zasady wynagradzania pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przyuczenia do zawodu , określają odrębne przepisy
5. Wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny Starosty Żagańskiego uchwala Rada Powiatu Żagańskiego w oparciu o postanowienia rozporządzenia.
6. Przed dopuszczeniem do pracy pracownik zostaje zapoznany z regulaminem wynagradzania przez Naczelnika Wydziału Organizacyjno -Prawnego .
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem zostaje dołączone do akt pracownika.

§2
Ilekroć w regulaminie jest mowa o :
1. pracodawcy – rozumie się przez to Starostę Żagańskiego ,
2. pracowniku – rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Starostwie Powiatowym w Żaganiu na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy,
3. minimalnym wynagrodzeniu za pracę – rozumie się przez to minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679) ,
4. rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania – rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz. U. Nr 33, poz.264 z 2003r z późne. zm.)

II. ZASADY USTALANIA WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ

§ 3
1. U pracodawcy obowiązuje czasowy system wynagradzania, polegający na ustaleniu dla poszczególnych pracowników kategorii zaszeregowania, stawek wynagradzania zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego.
2. Podstawą zaszeregowania pracownika jest tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników zatrudnionych w starostwach powiatowych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 z późne. zm. ( Dz. U nr 33 poz. 264, 2003r)
3. Podstawą ustalenia dla pracownika stawki wynagrodzenia zasadniczego jest tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia, stanowiąca załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia.
4. Podstawą do ustalenia wysokości dodatku funkcyjnego jest tabela stawek dodatku funkcyjnego, stanowiąca załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia .


§ 4
1. Decyzję o zastosowaniu dla danego pracownika stawki osobistego zaszeregowania podejmuje pracodawca. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy.

III ZASADY WYPŁACANIA WYNAGRODZENIA I DODATKÓW DO WYNAGRODZENIA

§ 5
1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem
oraz radcy prawnemu przysługuje dodatek funkcyjny. Dodatek funkcyjny przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, dla których w tabeli o jakiej mowa w § 3 ust. 2 przewiduje się dodatek funkcyjny.
2. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności pracodawca może przyznać pracownikowi na czas określony nie dłuższy niż rok, dodatek specjalny.
3. Dodatek specjalny może być przyznawany na czas określony, nie dłuższy niż rok, również ze względu na zakres wykonywanych zadań i charakter pracy.
4. Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.
5. Przepisy dotyczące dodatku specjalnego nie dotyczą pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

§ 6
1. Wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za przepracowany w pełnym wymiarze czasu pracy miesiąc kalendarzowy nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
2. W przypadku kiedy minimalne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ulegnie podwyższeniu tak, że przekroczy wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, nastąpi bezzwłoczna aktualizacja wysokości wynagrodzenia, przysługującego takiemu pracownikowi do poziomu nie niższego niż minimalne.
3. Wynagrodzenie przysługuje za pracę faktycznie wykonaną.
4. Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

§ 7
Pracodawca, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może utworzyć fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, pozostający w dyspozycji pracodawcy .

§ 8
1. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi tworzy się w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia , fundusz premiowy
2. Wysokość funduszu premiowego , o którym mowa w ust.1 oraz warunki przyznawania i wypłacania premii ustala pracodawca .


§ 9
Oprócz wymienionych składników wynagrodzenia w §5 do §8 , pracownikom przysługuje :
1) dodatek za wieloletnią pracę, zwany dalej „dodatkiem” w wysokości i na zasadach określonych w § 10,
2) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych zgodnie z kodeksem pracy ,
3) świadczenia pieniężne związane z pracą, określone w § 11

§ 10
1. Dodatek przysługuje w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5-ciu latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 i więcej latach pracy.
2. Do okresów pracy uprawniających do „dodatku” wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. W przypadku gdy praca w Starostwie Powiatowym stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
4. Pracownikowi, który wykonuje pracę w Starostwie w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
5. „Dodatek” przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny , za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
6. „Dodatek” jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia :
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dochodu, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

IV PIENIĘŻNE ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ

§ 11
Pracownikom przysługują, poza wynagrodzeniem za pracę i wymienionymi dodatkami,
również inne świadczenia pieniężne związane z pracą :
* świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art. 92 i 184 kodeksu pracy oraz przepisów regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
* świadczenia przysługujące z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 237¹ kodeksu pracy oraz przepisów regulujących zakres i wysokość tych świadczeń,
* odprawy w związku z powołaniem do służby wojskowej należne w oparciu o przepisy regulujące powszechny obowiązek obrony państwa,
* odprawa po śmierci pracownika przysługująca na podstawie art. 93 kodeksu pracy w wysokości określonej w tym przepisie,
* ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego w oparciu o art. 2377 Kodeksu Pracy w wysokości określonej w Regulaminie Pracy Starostwa Powiatowego w Żaganiu ,
* zwrot kosztów podróży służbowej wg zasad ustalonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
* dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane „wynagrodzeniem rocznym” na podstawie przepisów o tym wynagrodzeniu,
* odprawa rentowa lub emerytalna w wysokości określonej w § 12 niniejszego Regulaminu,
* nagroda jubileuszowa w wysokości określonej w § 13 niniejszego Regulaminu.

§ 12
1. Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę inwalidzką przysługuje
jednorazowa odprawa :
* po dziesięciu latach pracy – w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,
* po piętnastu latach pracy – w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia,
* po dwudziestu latach pracy – w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
2. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
§ 13
1. Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa, zwana dalej „nagrodą” w wysokości :
* po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
* po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
* po 30 latach pracy - 150 % wynagrodzenia miesięcznego,
* po 35 latach pracy - 200 % wynagrodzenia miesięcznego,
* po 40 latach pracy - 300 % wynagrodzenia miesięcznego,
* po 45 latach pracy - 400 % wynagrodzenia miesięcznego.
2. Do okresu pracy uprawniającego do „nagrody” wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. Pracownikowi, który wykonuje pracę ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez innego pracodawcę w celu wykonania tej pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się okres zatrudnienia u tego pracodawcy do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
4. W razie jednoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
5. Pracownik nabywa prawo do nagrody w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
6. Wypłata nagrody następuje z urzędu tj. bez wniosku pracownika, niezwłocznie po nabyciu do niej prawa.
7. Podstawą do obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.
8. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 7 oblicza się według zasad określonych w §14 – 17 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 oraz z 2002 r. Nr 214, poz. 1810).
9. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
10. Jeżeli w dniu wejścia przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
11. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust.11, ma okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
12. Przepisy ust.10 i 11 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym
pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

V. POTRĘCENIA NALEŻNOŚCI Z WYNAGRODZENIA PRACOWNIKA

§ 14
1. Potrąceniu z wynagrodzenia podlegają :
* zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi na poczet wynagrodzenia ,
* sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności świadczeń alimentacyjnych oraz innych niż świadczenia alimentacyjne ,
* kary pieniężne przewidziane w art. 108 kodeksu pracy,
* inne należności , na potracenie których pracownik wyraził zgodę.
2. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach :
* w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia ,
* w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.
3. Zaliczki na poczet wynagrodzenia udzielane są pracownikowi w terminach 7 dni roboczych po rozpoczęciu kolejnego miesiąca do 7 dni roboczych przed wypłatą wynagrodzenia w danym miesiącu i potrącane na liście płac z najbliższego wynagrodzenia.


VI. SPOSÓB I TERMINY WYPŁATY WYNAGRODZEŃ I POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI PRACOWNICZYCH

§ 15
1. Wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami do niego płatne jest co miesiąc, z dołu do dnia 28 każdego miesiąca, jeżeli ten dzień jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
2. Wypłata wynagrodzenia za dni niezdolności do pracy lub zasiłków chorobowych dokonywana jest w terminie do dnia 28 następnego miesiąca.
3. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.

§ 16
1. Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest do rąk własnych pracownika albo osoby przez niego upoważnionej, a w razie gdy nie może on osobiście odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody i nie złożył pisemnego sprzeciwu co do dokonywania wypłaty, do rąk współmałżonka.
2. Wynagrodzenie na wniosek pracownika może być przekazywane na jego rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
3. Indywidualne wynagrodzenie pracownika jest objęte tajemnicą służbową. Starostwo Powiatowe w Żaganiu jest zobowiązany do przestrzegania tego prawa poprzez prowadzenie takiego systemu ustalania i wypłaty wynagrodzeń, który zapewni tajemnice.
4. Postanowienia ust. 3 nie dotyczy pracowników zobowiązanych do składania „oświadczeń majątkowych” w myśl przepisów ustawy o samorządzie powiatowym.

VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 17
Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracownikom tj. od 29.06.2005r na czas nieokreślony. Z tym dniem przestaje obowiązywać dotychczas obowiązujący regulamin z dnia 22.09.1999r.

§ 18
Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika Regulamin i w razie potrzeby wyjaśnia jego treść.
§ 19
Wszelkie zmiany Regulaminu mogą nastąpić jedynie w formie pisemnej, w tym samym trybie co jego ustanowienie, albo poprzez wydanie nowego Regulaminu.

§ 20
W kwestiach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy.




Przedstawiciel pracowników
Zatwierdzam



Żagań , dnia 14 czerwca 2005r

Akapit nr - brak tytułu

ZARZĄDZENIE NR 145/2009
STAROSTY ŻAGAŃSKIEGO
z dnia 30 czerwca 2009 r.
w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników Starostwa Powiatowego w Żaganiu.
Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458), art. 772 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), po uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników, ustalam Regulamin wynagradzania pracowników w Starostwie Powiatowym w Żaganiu,o następującej treści:
§ 1.
Niniejszy Regulamin wynagradzania, zwany dalej „regulaminem", ustala pracownikom Starostwa Powiatowego w Żaganiu:
.......
(treść regulaminu w załączniku)
.......
§ 16.
Zmian w regulaminie dokonuje się w trybie właściwym dla jego ustalenia.
§ 17.
  1. Obowiązek obiegowego zapoznania ogółu pracowników starostwa z treścią uzgodnionego przez przedstawiciela załogi regulaminu, powierzam Naczelnikowi Wydziału Organizacyjno — Administracyjnego.
  2. Nowo zatrudnieni pracownicy, przed przystąpieniem do pracy, zostają zapoznani w Wydziale Organizacyjno — Administracyjnym z treścią regulaminu, co potwierdzają pisemnym oświadczeniem włączanym do ich akt osobowych.
§ 18.
Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania regulaminu do wiadomości pracownikom.
« powrót do poprzedniej strony